1 דקות קריאה

כללי זהב לחשוד בחקירה משטרתית

חקירה במשטרה הינה אירוע לא נעים לכל אדם, במקרה הטוב זומנתם ויש לכם זמן להתכונן, במקרה הפחות טוב נלקחתם באופן מפתיע ולא צפוי.

בכל מקרה כדי להיות ערוכים, עקב הלחצים הנפשיים יתכן ותאמרו דברים שיכולים לפגוע בכם בהמשך. גם חוסר הידע והבלתי נודע, יכולים לגרום לכם להגיד או להסכים לדברים שאינם לטובתכם.


להלן 10 כללים להתנהגות בעת חקירה משטרתית:


בררו מהו הסטטוס שלכם

האם זומנתם לחקירה בתור חשודים? או אולי בתור עדים לאירוע?

כחשודים אתם תחקרו תחת אזהרה, החוקר יפרט בתחילה מהם החשדות נגדכם (יש לזכור אותם היטב), כחשודים, אתם יכולים לשמור על "זכות השתיקה" לגבי כל דבר שיכול או עלול להפליל אתכם.

אם אתם נחקרים כעדים, לא קיימת לכם הפריבילגיה של זכות השתיקה, עליכם לענות על כל השאלות שתשאלו.

 

השתדלו להיות רגועים

ההתנהגות שלכם הינה דבר חשוב בשלב החקירה, למרות הלחץ הרב שלכם והלחץ שיופעל עליכם ע"י החוקר , אתם חייבים להשאר רגועים, לעתים למשטרה יש רק מידע קלוש, התנהגות חריגה יכולה לחזק את הכיוון בחקירה, כמו כן יש לזכור ש"הצהרות" שונות של חוקר המשטרה לא תמיד מבוססות ונכונות.

 

הזכות לשיחת טלפון

מרגע שהודיעו לכם כי אתם חשודים, מגיעה לכם זכות לשיחת טלפון, אין לוותר עליה ויש להודיע לעו"ד או לבן המשפחה או לחבר קרוב או למי שיכול לעזור לכם במיידית, על דבר החקירה, זכרו כי זוהי זכותכם עוד טרם תחילת החקירה.


עמדו על זכותכם להיוועץ עם עו"ד.

זכרו זוהי זכות אלמנטרית, ואפילו "חובה" להיות מיוצגים, יעוץ עוד לפני תחילת החקירה במשטרה ואף המתנה לעו"ד שהגיע תוך זמן סביר (למרות שלא יהיה נוכח בחקירה עצמה), אם לא ניתנה לכם הזכות, הרי שמדובר בעבירה על החוק, לכן חשוב לא להשתכנע ולוותר על הזכות הזאת.

 

תשובה קצרה ומדויקת

כאשר אתם נשאלים בחקירה עליכם לענות תשובה קצרה ותמציתית ככל הניתן. ענו אך ורק על מה שנשאלתם, יש לענות בדייקנות, ברוגע ובנימוס.


 "לא זוכר \ לא יודע"

תשובה של "אני לא זוכר" או "אני לא יודע" הינה תשובה לגיטימית, אם אתם לא זוכרים או לא יודעים, לא לנסות ולנחש או להעריך, גם אם זה נראה לכם שהערכה טובה לכם, ענו רק על מה שאתם יודעים במפורש או זוכרים במדויק.

 

החוקר אינו חבר שלכם הוא מקצוען בתחומו.

זכרו תמיד! החוקר אינו חבר שלכם והוא הוכשר לנהל החקירה בצורה מיטבית, לכן כל "תרגיל" כשר, כל שיחה בניכם הינה חקירה גם שיחות פרוזדור או שיחה על קפה וסגריה. יש שיטות רבות לחקירה אל תיפלו ברשת.

 

תיעוד של החקירה וחדר החקירות.

קחו בחשבון כי חדר החקירות והחקירה עצמה יתכן ומתועדת הן במצלמות והן בהקלטה קולית, לכן שימו לב מה אתם אומרים, גם אם זה לא נרשם בשלב הזה. שדרו שפת גוף נינוחה ככל האפשר.

 

קראו את דו"ח החקירה.

 בטרם אתם חותמים ומאשרים את דפי החקירה, יש לקרוא בעיון רב מה נרשם, יש לתקן את המצריך תיקון (גם טכני) וגם אם יש צורך לצורך הבהרה, לפסק את התשובות. אל תסמכו על החוקר שבכל רשום כפי שנאמר, רק לאחר קריאה בעיון לחתום.


אחרי סיום החקירה

מיד עם סיום החקירה ובהזדמנות הראשונה, יש לעלות את השאלות והתשובות על הכתוב, להוסיף הערות  לתוצאות החקירה.

יש ליצור קשר עם העו"ד המייצג להתייעץ ולעדכן את כל ההליך שעברתם, כמו כן להתכונן לקראת המשך ההליך בצורה נבונה.


אל תאמר "לא זה לא יקרה" - שמור את כרטיס הביקור שלנו (נייד 050-5284184) , על כל צרה שלא תבוא.

נעצרת ? זומנת לחקירה? - ממש את זכותך להיוועץ איתנו בהקדם.

 

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.